Lokny jsou stále IN !

4. července 2013 v 20:09 | *DeMi* |  Móda a krása

Je to tak, lokny jsou opět zase v kursu.

Hollywoodské hvězdy jsou toho důkazem !!

Mohou se pyšnit s dokonalými loknami od profesiálních kadeřníků.

Ale co mi tady ? Mnoho znás by si určitě taky takové lokmy přály , třeba jako já .

Ale rozhoděn bych kvůli nim nešla ke kadeřníkovi pokud by to nebyla nějaká óbr akce .

Ovšem našla jsem na netu mnoho článků a návodů jak si je udělat v pohodlí domova a ve výsledku vypadajíc kouzelně.


Co budeš potřebovat ?
• žehličku na vlasy ( tím budeme dělat lokny )
• ochraný sprej na vlasy ( není nutný, ale vlasy se pak tolik nelámou a chrání je to )
• lak na vlasy ( aby nám ty lokny držely )

A jdeme na to.
Nejdříve si rozděl vlasy na půlku. Jednu část si smotej do drdolu nebo ji nějak zajisti aby se ti nepletla do té druhé poloviny.
Ted vždy odeber jeden prame a vlož do žehličky co nejblíže u hlavy. Potom žehličku otoč o 180 °C tak aby ti ta hrana která je ze spoda pod vlasy vytváře nahoře ostrou hranu. A pak pomalu a tahem jeď s žehličkou až ke konečkům. Vlasy se z ní nesmějí uvolnit. Až dojedeš na konec tak mužeš svou první loknu jemně přestříknout lakem ( tak to aspoň dělám já, protože mě ty lokny jinak dlouho nevydrží ).
Takhle postupně pokračuj a až budeš mít jednu polovinu tak můžeš povolit vlasy na druhé a dát se zase do práce tam .
Tak to aspoň dělám já a vyhovuje mi to . Někdy stačí si natočit jenom konce a taky to vypadá hezky. Nakonec vlásky s lokny přelakuj aby vám to déle vydrželo.
Možná to pro vás tady ted zní složitě, pro ty kdo to nezná. Ale nevadí. Na Youtube sem našla video, kde je hezky vidět postup i manipulace se žehličkou. Pokud by ste to takhle někdy chtěli skusit tak budu ráda když se pak ozvete jak ste dopadli a jak se vám výsledek líbil :)

Beyonce vypadá s loknama nádherně! :*

Doufám že se vám podle návodu lokny povedou! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 It doesn't matter It doesn't matter | Web | 4. července 2013 v 20:40 | Reagovat

Tenhle účes se mi vždycky strašně líbil ;D

2 Albertripse Albertripse | E-mail | Web | 5. června 2018 v 11:41 | Reagovat

The men's prostate is a vital part of a male's reproductive :. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is located just while watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also called prostatitis, is regarded as the common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections of the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of most forms of prostate infection. It is due to bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections received from other areas with the body. A patient may experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some with the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for overall health and it'll also keep your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations weekly will prevent prostate type of cancer.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most important measure to take to make certain a normal prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you ought to go for prostate examination at least one time a year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama